Apleona bina teknolojileri ve karbonsuzlaştırmada uzmanlığını daha da genişletiyor.

  • Rhineland Palatinate, Hesse ve Thuringia’daki yedi lokasyon ve 550’nin üzerinde çalışana sahip Diehl Grup’un bünyeye katılması.
  • Apleona Wolfferts için fotovoltaik, enerji depolama ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerjilerin yanı sıra ısıtma, iklimlendirme ve havalandırma gibi temel sektörlerde karbonsuzlaştırma ve enerji geçişi için daha fazla kaynak ve daha geniş kapsam.
  • Apleona CEO’su Dr. Jochen Keysberg ve Apleona Wolfferts CEO’su Horst Kever bir bütün halinde karbonsuzlaştırma satışlarında artış ve tesis yönetimi işinde sinerji oluşturmayı umuyor.

Merkezi Cologne’da bulunan Almanya’nın bina teknolojilerinde lider tedarikçisi Apleona Wolfferts, 22 Mayıs 2024’den itibaren bina teknik sistemlerinde uzmanlaşmış Diehl Grup’u bünyesine kattı. Böylelikle Avrupa’da entegre tesis yönetiminde lider Apleona’nın bina teknolojileri kısmında daha da güçlenmesi, yerel çapta ciddi ölçüde genişlemesi, enerji geçişini uygulaması, karbonsuzlaştırmada teknik alışverişi büyük ölçüde genişletmesi söz konusu.

Son 18 ay içerisinde Diehl Grup’un satınalınması, Berlin’deki ERGE Deutsche Brandschutz ve Stuttgart’taki Air for All’a müteakip üçüncü büyük satın alma oldu.

Baumholder (Rhineland Palatinate) merkezli Diehl Grup, Baden-Württemberg, Rhineland-Palatinate, Hesse ve Thuringia ‘deki binalara ait teknik ekipman sağlayıcılarının en büyüklerinden biri durumunda. Müşterileri ticari girişimlerden özel sektöre çok geniş bir yelpazede endüstriyel firmalardan oluşuyor. Grubun, ısıtma, iklimlendirme, havalandırma, ısı pompaları ve fotovoltaik bina hizmetleri alanında uzmanlaşmış mühendisler, inşaat ve proje yöneticileri ve teknisyenlerden oluşan 550’den fazla çalışanı bulunuyor.

Apleona Wolfferts, Almanya genelinde 18 lokasyonda 1.100’ün üzerinde çalışanıyla temsil ediliyor ayrıca inşaat teknolojisi sektöründe pazar liderlerinden biri konumunda. Müşterileri arasında büyük sanayi şirketleri, gayrimenkul geliştiricileri ve proje geliştiricilerinin yanı sıra üniversiteler, hastaneler, müzeler ve fuar şirketleri gibi kamu müşterileri de bulunuyor. Ayrıca Apleona Wolfferts, ısı pompalarının kurulumu gibi orta ve küçük sistem inşaatlarında da müşterilerine hizmet veriyor. Devreye alma sonrasında bile müşterilerine kapsamlı bir hizmet sunmaya devam ediyor.

Apleona CEO’su Dr. Jochen Keysberg, bina teknolojisinin devralınması ve daha da genişletilmesinin gelecekte Apleona Grubu’nun tesis yönetiminde güçlü bir büyüme ve sinerji ile sonuçlanacağını belirtiyor: “ESG gereklilikleri, karbonsuzlaştırma ve enerji geçişi, mevcut binalara önemli yatırımlar gerektiriyor. Apleona, enerji optimizasyonu ve karbonsuzlaştırma için geleneksel bina ve sistem teknolojisi, tahmine dayalı ve optimize edilmiş bina işletimi için klasik teknik tesis yönetimi ve yapay zekâ tabanlı PropTech ve GreenTech çözümlerinin birleşimiyle bu pazar gereksinimlerini karşılamak için çok iyi bir konumda.’’

Apleona Wolfferts CEO’su Horst Kever şunları ekledi: ‘‘Tasarım ve sistem inşasından güçlü hizmete kadar Diehl Grubu’nun satın alınmasıyla bölgesel varlığımızı genişletiyor, ekibimizi güçlendiriyor ve sürdürülebilir bina teknolojisi çözümleri alanındaki kapasitemizi artırıyoruz. Diehl, Apleona Wolfferts’a benzer şekilde güçlü bir markaya ve yüksek düzeyde teknik uzmanlığa sahip geleneksel ve başarılı bir şirket. Teknik uzmanlığa, yenilikçi ruha, müşteri odaklılığa ve çalışanlara, müşterilere ve iş ortaklarına karşı adalete odaklanarak bu değerler çerçevesinde birlikte başarılı bir geleceğin temelini oluşturacağız.’’ dedi.

Diehl Grubu yönetim direktörü Markus Ohnemus: “Güçlü ve çeşitli teknik yönelimi ile Apleona Wolfferts, Diehl Grubu’nun daha da geliştirilmesi ve genişletilmesi için ideal. Uzun bir geleneğe sahip bir aile şirketi olan Diehl Grup, Apleona Wolfferts’la beraber geleceğe yönelik yeni fırsatlar ve olanaklar açacak ve aynı zamanda yeni bir ivme kazandıracak yeni bir hissedar bulduğu için gerçekten çok mutlu. Müşterilerimiz nezdindeki mükemmel itibarımızı geliştirmeye devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu yolda şirkette üst düzey görevlerde bulunmaya devam edecek olan yönetim ekibimiz ve çalışanlarımız, geçmişte olduğu gibi aynı kararlılık ve tutkuyla projelerimiz üzerinde çalışmaya devam edecek. Bu işlemin sinerji yaratacağına ve daha fazla büyüme için ideal bir platform oluşturacağına inanıyorum. Apleona’nın tesis yönetimi birimleri ve Diehl Grubu ile işbirliğinde, özellikle sürdürülebilir bina teknolojisi çözümlerinin uygulanmasında büyük bir potansiyel var.”

Söz konusu satın alma işlemi hukuki onaylara tabi durumda.