Yeşi̇l Bi̇nalar İçi̇n Yapay Zeka

Yeşil Binalar İçin Yapay Zeka

Yapay zeka – gayrimenkullerde sürdürülebilirliğin anahtarı
Yapay zeka uygulamaları her türlü tesis için karbondioksit tasarrufunda harika bir potansiyele sahiptir. Almanya ve Avrupa’nın iklim hedeflerine ulaşması için yeşil binalar önemli bir yer tutar. Dijitalleşme ve otomasyon, gayrimenkuller yeni bir sürdürülebilirlik atılımı için önemli kilit taşlarıdır. Avrupa Birliği bölgesindeki enerji tüketiminin %40’nı binalar ve tesisler kullanırken, emisyonların %36’sından sorumludurlar. Özellikle mevcut kullandığımız binalarda enerji verimliliğini artırmak için yeni yollar bulmamız gerekir. Yapay zeka teknolojileri bu yeni arayışa örnek olarak gösterilebilir. Tüm yenilikleri yapay zeka ile uygulamak oldukça kolay. Bu sebeple büyük ticari alanlar, yenilikçi teknolojileri kullanarak enerji verimliliklerini arttırıyor.

Kendi kendine öğrenen binalar karbondioksit salınımını nasıl azaltır?
Yapay zeka kullanmanın ayırt edici avantajları vardır: Tasarruflar hızlı ve kalıcıdır ve enerji verimliliği iyi seviyelerdedir. Burada yapay zekanın bizlere sonuç olarak sunduğu ise binanın ihtiyaçlarına göre otomatik olarak enerji tüketimidir. Böylelikle gereksiz enerji kullanımı engellenir. Sonuç, yalnızca gerçekte ihtiyaç duyulan enerjinin otomatik kullanımı ile mülkün talep odaklı kontrolüdür. Gereksiz enerji tüketimi bu nedenle azaltılmıştır.
Hava durumu, kullanılan enerji üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bir diğer faktör ise binaların kullanım durumu yani doluluk oranıdır. Tesisde kaç kişi olduğu, personellerin hangi gün çalıştığı, hangi gün kaç ziyaretçinin geldiği önemli kriterlerdir.

Tüm bu kriterler kendi kendine öğrenen ‘Energycontrol’ teknolojisi tarafından birbirine bağlıdır sistem kendisi bu verileri öğrenir ve tahminlerde bulunur. Elde edilen veriler otomatik olarak uygulanılır ve sistem 15 dakikada bir kendini optimize eder.

Azaltılmış karbondioksit emisyonu ile konforlu hava
Aynı sistemlerin kullanılması ile tesisin her alanında iyileştirilmiş iç hava kalitesi sağlanır. Uygulama örneği olarak: Freiburg’daki Breuninger moda şirketi mağazasında yaz aylarında bazı katların sıcak olmasından muzdaripti. Yapay zeka uygulamaları ile hedeflenen hava kalitesine ilk defa kalıcı olarak çözüldü. Toplamda bir milyon kilovat saatin üzerinde enerji tasarrufu sağlandı ve 400 ton karbondioksit emisyonu engellendi.

Hava tahminler enerji tasarrufları için neden çok önemlidir?
Hava tahminleri, yapay zeka ile akıllı enerji optimizasyonunda önemli bir rol oynar. Örneğin; ‘Energycontrol’ yardımı ile bir ofis alanındaki iklimlendirme sisteminin nasıl çalışması gerektiği ısıtma ve soğutma ihtiyaçları güneşin o günkü durumunu kullanarak kontrol eder. “Energycontrol” binayı tüm iklim koşullarında ve kullanım durumunda tanır ve en iyi şekilde kontrol eder. Tabir yerinde ise klima sistemi bir beyin ile beraber çalışır. Sistemler değişken koşullara erken uyum sağladığından, yüzde 20 ila 30 enerji tasarrufu sağlar.

İklim için dijital teknolojiler
Yapay zeka teknolojileri tesislerde karbon nötr hedeflerine kolayca uygulanabilir. Binaları yenilemek ya da yeni sistemler satın almak her zaman ekonomik olarak mümkün değildir. Binalardaki sürekli artan veri hacmi, tamamen yeni fırsatlar sunar. 2030 yılına kadar belirlenen hedeflere ulaşılması için hemen harekete geçilmesi gerekiyor: Mümkün olan verimi sağlamak için tesislerimizi geleceğe hazırlamalı ve iklim dostu uygulamalar tercih etmeliyiz.

Tasarruflar hızlı ve kalıcıdır ayrıca enerji verimliliği iyi seviyelerdedir.
Tüm bu kriterler kendi kendine öğrenen ‘Energycontrol’ teknolojisi tarafından birbirine bağlıdır. Sistem kendi kendine bu verileri öğrenir ve tahminlerde bulunur.