Apleona yapay zeka temelli kestirimci bakım çözümleri sunuyor

Apleona yapay zeka temelli kestirimci bakım çözümleri sunuyor

  • Apleona, Amerika ve Avrupa’da aktif, veri tabanında uzman, yapay zeka temelli, binalar için kestirimci bakım hizmetleri veren Eastway’e hissedar oldu.
  • Apleona tesis yönetiminde kestirimci ve yapay zekâ temelli bakım hizmetlerini Recogizer (enerji ve CO2 optimizasyon programı) ile beraber geliştiriyor.

Frankfurt am Main merkezli Avrupa’da lider entegre tesis yönetim firması olan Apleona, 2 Ekim 2023 itibariyle İrlandalı kestirimci bakım uzmanı olan Eastway firmasının hisselerinin bir bölümünü satın aldı. İşlem aynı tarihte tamamlanmış olacak.

2001 yılında kurulan İrlanda-Limerick merkezli Eastway firması küresel bir güvenilirlik partneri konumunda. Eastway, müşterilerine HVAC sistemleri, kompresörler, chiller sistemleri ve pompalar gibi kritik ekipmanların kestirimci bakımları konusunda danışmanlık hizmetleri veriyor. Söz konusu hizmet 7/24 esasına bağlı, sensör temelli bir izleme ve mühendis-uzman hizmeti verme şeklinde. Sistemlerle ilgili tavsiyeler ve kararlar, verilerin toplanıp makine öğrenmesiyle teşhis edilerek desteklenmesi şeklinde. Söz konusu çözümler ekipmanın orijinal üreticisinden bağımsız olarak üretiliyor.

Sistemin müşteriye yararları, özellikle kritik iş sahalarında beklenmedik durmalardan kaçınma, stratejik ve maliyet-etkin varlık değişimleri ile acil durum tamirlerinden kaynaklanan maliyeti azaltma şeklinde. Müşterileri genelde küresel çapta ilaç, sağlık, gıda, içecek üretimi olan ve diğer kritik varlıkları yöneten firmalar olan Eastway, Avrupa ve Amerika’da hizmet veriyor.

Eastway, gerçek makine hatalarının hali hazırda sürekli genişleyen ve iyileştirilen milyonlarca datasının olduğu bir veri tabanına sahip. Firma verileri toplayan, transfer eden, organize edip yapılandıran çok sayıda sensörün kullanıldığı tescillenmiş bir izleme programını kullanıyor. Eastway’in kullandığı teknoloji ve yazılımlar sahalarda ve fabrikalarda geliştirilebilen, müşterilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmış durumda. Apleona’nın büyük müşterilerinin gelişiminde bir ihtiyaç olan bu teknolojiler entegre tesis yönetimi ve değişmeyen kalite standartlarına sahip Avrupa’daki sahalar için önemli.

Apleona CEO’su Dr. Jochen Keysberg’in yorumu: “Bu stratejik yatırım ile, giderek artan kestirimci, veriye dayalı bakım çözümleri ve kararları konusunda geleceğe yönelik adımlar atmış bulunuyoruz. Böylelikle büyük portföylerin sermaye harcamalarının planlanmasında büyük bir etki yaratılmış olacak. Ayrıca bina teknoloji sistemlerinin güvenilirliği de artacak.

Teknoloji odaklı bir tesis yöneticisi olarak piyasadaki pozisyonumuzu güçlendirmiş, entegre FM sözleşmeleri kapsamında hizmet sunduğumuz yeni ve var olan müşterilerilerimize de daha da büyüme fırsatı sunmuş olacağız. Tesis yönetiminde yapay zekâ temelli dijital çözümlerin önemli başarı faktörleri ölçeklenebilirlik ve sonuç odaklı olması. Apleona ve Eastway’in partnerliği bu gereksinimleri ideal yolla karşılamış olacak.

Eastway’in kurucu CEO’su olan Bernard Berkery: “Pazarda lider tesis yöneticisi olan Apleona ile kurulan bu ortaklık Eastway’e, önemli ölçüde gelişim sağlamasına imkan verecek olan uluslararası müşterilere ulaşımını sağlayacak. Apleona’nın endüstriyel müşterilerinin çeşitliliği ve büyüklüğü, kritik ortamlarda faaliyet gösteren ve varlıklarının yüksek güvenilirliğini gerektiren, aynı zamanda Apleona’nın yüksek seviyedeki profesyonellik ve teknolojiye olan yakınlığı, bizi başarılı bir gelecek için doğru ortak bulduğumuz konusunda ikna etti. Eastway ve Apleona arasındaki ortaklık, çok deneyimli ve başarılı bir kurumsal ekibin desteğiyle küresel pazardaki en iyi güvenilirlik ortağı olmaya devam etmeye odaklanabileceğimiz anlamına geliyor. Apleona’nın daha da gelişmesinde önemli bir unsur olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.”

Apleona CDO’su Dr. Michael Lange şunları ekledi: Eastway’in diğer kestirimci bakım yapan firmalardan farklı olarak yalnızca donanım, yazılım veya veri sağlaması değil, aynı zamanda varlıkların durumu hakkında kapsamlı raporlar üreten, şirket içi mühendislerden ve teknik izleme uzmanlarından oluşan deneyimli bir ekibe sahip olmasıdır. Ayrıca bakımların veya servisin nasıl yapılacağı konusunda net tavsiyelerde de bulunuyor. Dolayısıyla sadece bir yazılım merkezi değil, izleme ve analizleri kendi uzmanlarıyla gerçekleştiren, mühendislik odaklı bir hizmet ve danışmanlık şirketidir. Bu, Apleona’nın artık izleme ve analizden fiili servis, bakım, onarım ve değiştirmeye kadar tüm kestirimci bakım yelpazesini tek bir kaynaktan sunabildiği önemli bir hizmet.